قسمت های مختلف گوشت مرغ

گوشت مرغ علاوه بر اینکه منبع سرشاری برای پروتئین هاست، حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری متعددی نیز می باشد.

در بیشتر از ۹۰ درصد رستوران های سرتاسر دنیا، مرغ به عنوان یکی از غذاهای اصلی سرو می شود . و در این بین، مرغ سرخ شده بیش از نیمی از انواع غذاهای تهیه شده از مرغ را تشکیل می دهد.

مرغ سرشار از پروتئین غذایی است که بدن برای انجام برخی از فعالیت های حیاتی خود به آن نیازمند است. می دانیم که پروتئین همچنین برای حفظ تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان مفید است. گوشت مرغ به طور گسترده ای در سرتاسر دنیا مصرف می شود و علاوه بر پروتئین، گوشت مرغ حاوی انواع ویتامین ها و مواد معدنی نیز می باشد.

ارزش غذایی گوشت مرغ

جدول زیر ارزش غذایی حاصل از مصرف ۱۰۰ گرم گوشت مرغ را نشان می دهد که حاوی ۱۶۵ کالری انرژی می باشد و ۳۲ کالری ازین ۱۶۵ کالری انرژی، ناشی از چربی موجود در گوشت مرغ است.

جدول زیر ارزش غذایی گوشت مرغ را در شیوه های مختلف پخت نشان می دهد. مقدار گوشت مرغ در هر یک از روش های پخت، سه قطعه می باشد.

گوشت مرغ ویتامین ها و پروتئین ها و مواد معدنی را برای شما تامین می کند. نکته مهم دیگر درباره ارزش غذایی گوشت مرغ آنست که چربی کمی دارد. بیش از نیمی از چربی های موجود در گوشت مرغ از نوع اشباع نشده است که به کاهش کلسترول کمک می کنند.

فواید غذایی گوشت مرغ

گوشت مرغ سرشار از ویتامین B6 است که برای سوخت و ساز کربوهیدراتها، چربی و پروتئین، برای تولید سلول های قرمز خون و برای تقویت سیستم ایمنی بدن لازم است. گوشت مرغ می تواند تقریبا ۳۶ درصد از کل ویتامین B6 مورد نیاز روزانه شما را تامین کند. علاوه بر این می تواند مجموعا ۷۲ درصد از نیاز روزانه شما به ویتامین نیاسین یا B3 را نیز تامین کند. برای سوخت و ساز غذا به این ویتامین نیاز داریم یعنی برای آزادسازی انرژی غذا، عملکرد مناسب سیستم گوارش، پوست و اعصاب. کمبود این ویتامین حیاتی می تواند منجر به بروز بیماری پلاگر شود که مشخصه آن اسهال، آماس پوست، اختلالات هیپرپیگمانتاسیون، تورم زبان و دهان، جنون و حتی مرگ می تواند باشد.

ماده معدنی مهم دیگری که در بدن انسان کمیاب است، سلنیوم می باشد و مصرف روزانه گوشت مرغ می تواند ۴۰ درصد نیاز روزانه شما به این ماده مغذی را تامین نماید. اینطور تصور می شود که سلنیوم دارای خاصیت آنتی اکسیدانی است و می تواند از بدن ما در مقابل رادیکال های مضر آزاد محافظت نماید. این ماده معدنی همچنین به سیستم ایمنی بدن و عملکرد مناسب غده تیروئید کمک می کند.

گوشت مرغ همچنین مقادیر کافی از فسفر را برای ما تامین می کند. این ماده معدنی برای تشکیل وحفظ دندان ها و استخوان ها ، سنتز پروتئین ها، رشد، بازسازی و حفاظت از ماهیچه ها ضروریست. مقدار فسفر موجود در گوشت مرغ قابل توجه است و تقریبا می تواند ۳۶ درصد از نیاز روزانه ما را پوشش دهد. فسفر در کنار ویتامین B6 می تواند  به تسهیل عملکرد کلیه ها و سیستم اعصاب کمک کند.

گوشت مرغ همچنین پتاسیم مورد نیاز بدن را تامین می کند. ۱۲۵ گرم گوشت مرغ حاوی تقریبا ۳۰۰ میلی گرم پتاسیم است. گوشت مرغ همچنین می تواند آمینو اسیدهای ضروری که خود بدن قادر به تولید آن ها نیست ، و در فرایند ساخت هورمون ها توسط بدن مورد استفاده قرار می گیرند را برایمان فراهم کند.

یک فکر در & ldquo؛ قسمت های مختلف گوشت مرغ & rdquo؛

  1. سلام لطفا قسمت های مختلف شتر و شتر مرغ و بوقلمون هم بزارید . ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *